MENU

Kořenové čistírny na budovách

Není vám lhostejné, kolik vody se běžně ve vaší budově použije a nechcete ji jen tak poslat kanalizací pryč? Doplňte svou zelenou střechu o střešní kořenovou čistírnu! Kromě všech výhod zelené střechy je kořenová čistírna také ekonomická, protože šetří vaše peníze. Voda je po přečištění znovu použita pro závlahu rostlin nebo splachování toalet. Jen minimum jí tak odtéká do kanalizace.

Střešní kořenová čistírna na LIKO-NoeSamotná voda není na střeše vidět – její povrch tvoří říční štěrk, ze kterého vyrůstají rostliny. Pod vrstvou štěrku je umístěn porézní materiál, na kterém jsou uchyceny bakterie, které zintenzivňují proces čištění. V zimních měsících je čistírna přihřívána teplem z budovy tak, aby se proces čištění nezastavil.

PŘED


Při teplotě vzduchu 26 °C měla naše střešní kořenová čistírna teplotu 26 °C (znázorněno modrou barvou), pás z drobných kamínků se rozehřál na 30 °C (znázorněno zelenou barvou) a běžná střecha se rozpálila na 49 °C (znázorněno oranžovou barvou).

PO


Po úpravách se nyní naše experimentální zelená střecha skládá ze systému se zadržováním vody (vlevo), pásu z drobných kamínků pro lepší obslužnost střechy, intenzivní zelené střechy z rochodníků a střešní kořenové čistírny (vpravo).

Arch space LIKO noe amsp czech green building council zasedačka roku